Historia

Historia Klubu

Pod koniec lat 90 działacze "Górnika Siersza i "Hutnika Trzebinia" podjęli rozmowy, mające na celu stworzenie w mieście jednego, silnego klubu sportowego z sekcją piłki nożnej. W sprawę zaangażował się także Urząd Miasta. Borykające się z dużymi problemami finansowymi obydwa trzebińskie kluby, postanowiły poddać się fuzji. W roku 2000, powołano do życia Miejski Klub Sportowy "Trzebinia-Siersza". Ustalono, że drużyna zgłoszona zostanie do rozgrywek 4 ligi małopolskiej, a swoje mecze rozgrywać będzie na lepiej zlokalizowanym stadionie Hutnika przy ulicy Kościuszki. Prezesem klubu został burmistrz Adam Adamczyk, a pierwszym trenerem dotychczasowy opiekun piłkarzy Górnika Siersza - Bogdan Przygodzki. Od chwili powstania nowy klub plasuje się w czołówce tabeli czwartej ligi małopolskiej, dwukrotnie nawet zajmując wysokie drugie miejsce.

Początki działalności klubu to rok 1946, kiedy z inicjatywy młodzieży i pracowników kopalni "Artur", powstał Klub "Górnik" w Sierszy. Założycielami Klubu byli: Antoni Dziewoński, Fryderyk Łukasik, Julian Łabuzek, Stanisław Dziewoński, Mieczysław Rejdych. Pierwszym prezesem został Marian Wiśniewski - kierownik robót górniczych kopalni "Artur". Jako barwy klubowe przyjęto kolory zielono-czarne, tradycyjne barwy górnicze. Drużyna piłkarska seniorów rozpoczęła rozgrywki od najniższej klasy rozgrywkowej. Pierwszym Prezesem został Marian Wiśniewski, ówczesny kierownik robót górniczych kopalni "Artur".

Awans do klasy "B" pod wodzą trenera Puchniarza w sezonie 1952/53 wywalczyła drużyna w składzie której grali m.in. Witold Dzięgiel, Tadusz Celej, Mieczysław Rejdych, Tadeusz Lasek, Czesław Jaśko, Józef Ziach, Leopold Grzywa, Józef Głowacz. Po kilku latach gry w "B" klasie, nadszedł rok 1960, kiedy to drużyna prowadzona przez trenerów Puchniarza i Pilaszka uzyskała awans do "A" klasy.

Rozgrywki w sezonie 62/63 drużyna K.S. "Górnik Siersza" pod wodzą Karola Bieleckiego zakończyła sukcesem, uzyskując awans do krakowskiej ligi okręgowej, w której grała do roku 1968. W roku 1968 pod kierunkiem trenera Czesława Skoraczyńskiego, drużyna po raz pierwszy uzyskała awans do III ligi występując w niej przez jeden sezon.

Od roku 1969 do roku 1975 tj. do czasu reformy administracyjnej drużyna piłkarska występowała w krakowskiej lidze okręgowej.

W sezonie 1987/88 drużyna pod kierunkiem Mariana Gintera awansowała do III ligi. Po rocznym pobycie z powodu reorganizacji rozgrywek drużyna została przesunięta do klasy okręgowej. Po roku awansowała ponownie do III ligi.

Pod koniec lat 90-tych Górnik Siersza spadł do czwartej ligi. Zawodnikami tworzącymi kadrę I-ej drużyny w ostatnim roku w III lidze byli: Grzegorz Dudek, Maciej Molęda, Janusz Dąbek, Marek Harwes, Piotr Firek, Maciej Wdowik, Bogdan Ficek, Marcin Kasprzyk, Piotr Stojewski, Mieczysław Starniowski, Jacek Kijak, Wacław Funek, Andrzej Sęk, Tomasz Kopiec, Sylwester Maciejowski, Tomasz Piórkowski, Zbigniew Kopczyk, Krzysztof Mirek.

Poza uczestnictwem w rozgrywkach I-ej drużyny (w różnych klasach rozgrywkowych), przez cały okres działalności K. S. "Górnik Siersza" prowadził pracę z młodzieżą. Uczestnictwo drugiej drużyny w rozgrywkach "A"- klasy ,oraz udział dwóch drużyn juniorów i dwóch drużyn trampkarzy w odpowiednich klasach rozgrywkowych to wynik systematycznej pracy z młodzieżą. W zajęciach sportowych sekcji piłkarskiej nieprzerwanie uczestniczyło około 200 piłkarzy z terenu miasta i gminy Trzebinia. 

W czerwcu 2014 roku były piłkarz Górnika Siersza Mieczysław Starniowski razem z grupą kilkunastu osób założył UKS Górnik Siersza. Klub mający nawiązywać do chlubnej tradycji Górnika zagra w nowym sezonie w klasie B.

Obecnie w Klub ma trzy drużyny i oprócz seniorów występujących w klasie B klub posiada dwie młodzieżowe drużyny orliki i trampkarzy.

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości